16 SPOSOBÓW NA CZYSZCZENIE MEBLI TAPICEROWANYCH W DOMU


łazienka sprzątaj

Nie sposób wyobrazić sobie przytulnego domu bez mebli tapicerowanych. To ona pozwala uzyskać uczucie ciepła, komfortu i dobrego samopoczucia. Ale niewłaściwa pielęgnacja, plamy i kurz mogą sprawić, że będzie matowa i nieatrakcyjna. Rzeczywiście, sofy , fotele , pufy i inni przedstawiciele mebli  tapicerowanych wymagają większej uwagi i troski, ponieważ zanieczyszczenia mogą zostać wchłonięte przez wypełniacz, skąd dość trudno go usunąć. W wypełniaczu mogą pojawić się również niechciane mikroorganizmy, pleśń .a nawet małe owady, których nie można od razu wykryć, ale bardzo trudno się ich pozbyć. Dlatego należy dbać o meble tapicerowane, monitorować ich czystość i stosować się do wszelkich zaleceń dotyczących ich pielęgnacji. Zebraliśmy najskuteczniejsze sposoby czyszczenia mebli tapicerowanych w domu.

Tak naprawdę, aby prawidłowo wyczyścić meble tapicerowane, nie jest konieczne korzystanie z usług pralni chemicznej. Wystarczająco dużą liczbę plam można usunąć w domu za pomocą improwizowanych środków. Aby jednak usunąć zanieczyszczenia i nie zepsuć tapicerki, należy wziąć pod uwagę stopień i charakter zanieczyszczenia, a także rodzaj materiału obiciowego. Następnie wybierz odpowiedni środek czyszczący i metodę czyszczenia i zabierz się do pracy!

PODSTAWOWE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE CZYSZCZENIA MEBLI TAPICEROWANYCH

W rzeczywistości istnieje kilka zasad, które pomogą chronić meble przed uszkodzeniem podczas czyszczenia:

  • przed użyciem jakiegokolwiek środka czyszczącego przetestuj go na niewidocznej powierzchni tapicerki;
  • przed przystąpieniem do czyszczenia mebli tapicerowanych przykryj podłogę i otaczające meble polietylenem, gazetami lub szmatką;
  • Każdy  materiał obiciowy ma swoje własne zasady i przepisy . Zapoznaj się z nimi i trzymaj się ich podczas czyszczenia. Dlatego do każdego rodzaju tapicerki zalecany jest własny środek czyszczący i sprzęt. Na przykład do czyszczenia zamszowych powierzchni używa się specjalnych gumowych szczotek; skórę, flok i welur czyści się ściereczką z mikrofibry; w przypadku innych materiałów doskonałe są gąbki piankowe i miękkie pędzle. Niezastosowanie się do tego rodzaju zaleceń może zniszczyć tapicerkę meblową;
  • przed czyszczeniem na mokro odkurzyć powierzchnię mebla, aby usunąć drobne zanieczyszczenia i kurz;
  • Do czyszczenia mebli w jasnych kolorach używaj tylko ściereczek i pędzli w jasnych kolorach. Kolorowa tkanina może rzucać się na meble i niszczyć je;
  • pod żadnym pozorem nie należy używać  środków wybielających i nierozcieńczonego octu!
  • sofy i fotele zaczynają być czyszczone od góry: najpierw oparcia, potem podłokietniki, siedziska i na samym końcu dolna część mebla;
  • po zakończeniu czyszczenia możesz go ponownie odkurzyć, aby trochę go wysuszyć i usunąć resztki środków czyszczących.

Metody czyszczenia mebli tapicerowanych zależą bezpośrednio od materiału obiciowego. Każdy rodzaj tapicerki jest wyjątkowy i musi być odpowiednio pielęgnowany. Przed czyszczeniem należy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi pokrycia mebli i przestrzegać tych wymagań.

RODZAJ TAPICERKI I SZCZEGÓŁY CZYSZCZENIA

Każdy materiał obiciowy wymaga indywidualnego podejścia:

  • przed czyszczeniem  mebli welurowych , w celu usunięcia kurzu z powierzchni, przetrzyj suchą szmatką. W żadnym wypadku nie wolno używać do tego odkurzacza! Może uszkodzić runo, a tkanina straci swój pierwotny wygląd. Po usunięciu kurzu zwilż ściereczkę z mikrofibry wodą z mydłem i delikatnie, nie dociskając puchu, przetrzyj mebel w kierunku puchu. Następnie ponownie wytrzyj suchą szmatką, aby usunąć mydliny i wysusz. Trudne plamy z tych powierzchni najlepiej usunąć w pralni chemicznej, aby nie uszkodzić tapicerki;
  • wyroby ze skóry naturalnej lub sztucznej przeciera się wilgotną szmatką, a następnie dokładnie suszy. Jeśli występują złożone plamy, można je łatwo usunąć roztworem alkoholu lub wódką. Po oczyszczeniu meble skórzane są polerowane specjalnym narzędziem do mebli skórzanych. Lakier delikatnie pielęgnuje powierzchnię, nadaje jej niezbędny połysk i chroni przed niektórymi zanieczyszczeniami. Z ludowych środków do skóry i sztucznej skóry używa się ubitego białka jaja lub mleka, aby ukryć zadrapania. Plamy z wina na takich meblach można łatwo usunąć wilgotną szmatką. Atrament można łatwo posprzątać z alkoholem etylowym i pralką w małej łazience lub lakierem do włosów;
  • meble wykonane z  naturalnego zamszu i nubuku czyścimy wyłącznie specjalnymi produktami do tych materiałów oraz miękkimi szczotkami, aby nie uszkodzić powierzchni. Plamy z tłuszczu można usunąć zwykłą gumką papierniczą lub roztworem alkoholu (1 część wody na 1 część alkoholu). Pod koniec pracy przywróć stos specjalną gumową szczotką i potraktuj środkiem odpychającym brud;
  • Najpopularniejszymi materiałami obiciowymi do mebli  są flok i szenil. Są bardzo praktyczne i przyjemne w dotyku. Są doskonale czyszczone nawet improwizowanymi środkami, ale musimy pamiętać, że nadmiar wilgoci może zrujnować materiał.

Aby szybko usunąć plamę z mebli tapicerowanych, nie trzeba używać drogich uniwersalnych detergentów ani od razu wzywać pralni chemicznej. Często jest wystarczająco dużo improwizowanych środków. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, co jest konieczne w tej sytuacji, ponieważ środek, który pomógł usunąć jedną plamę, może być całkowicie bezużyteczny w innej sytuacji. Bardzo ważne jest szybkie nałożenie go na świeży ślad, co znacznie ułatwi usuwanie zanieczyszczeń. W niektórych przypadkach usunięcie zaschniętej plamy bez pomocy czyszczenia na sucho nie zadziała. Dlatego w miarę możliwości zaleca się usuwanie plam natychmiast po ich pojawieniu się.

Kolejna zasada dla wszystkich rodzajów plam – usuwaj zabrudzenia od krawędzi do środka , aby nie powiększały się.

Aby zwalczyć plamy, musisz uzbroić się w następujące przedmioty:

  • detergent lub mydło;
  • Szczotka;
  • gąbka do naczyń;
  • szmaty o różnych rozmiarach;
  • serwetka.

Kiedy wszystko będzie gotowe, możesz zacząć usuwać zanieczyszczenia. Rozważ najpopularniejsze i sposoby radzenia sobie z nimi.

NR 1. POZBYWANIE SIĘ TŁUSTYCH PLAM

Najważniejszą rzeczą, gdy pojawia się tłusta plama, jest podjęcie na czas działań w celu jej usunięcia. Przy takim zanieczyszczeniu istnieje kilka sposobów, z których jeden z pewnością znajdzie się w każdym domu. To sól, kreda lub talk. Weź którąkolwiek z nich i posyp plamę. Pozostaw puder na kilka minut, a następnie zmieć wszystko pędzlem lub gąbką. Procedurę tę należy powtórzyć kilka razy, aż plama całkowicie zniknie.

NR 2. USUWANIE PLAM KRWI Z MEBLI TAPICEROWANYCH

Krew jest bardzo trwałym zanieczyszczeniem. Usunięcie go jest dość trudne. Jeśli to możliwe, zrób to, gdy plama jest jeszcze świeża. Zaschnięte plamy krwi są bardzo trudne do usunięcia. Jeśli napotkasz takie zanieczyszczenia, spróbuj pozbyć się go w kilku krokach:

  1. Jeśli plama jest jeszcze świeża , warto nałożyć na nią wilgotną szmatkę zamoczoną w zimnej wodzie, by wchłonęła krew. Pozostaw na kilka minut, a następnie osusz obszar suchą szmatką. Powtórz tę operację kilka razy.
  2. Jeśli ślad nadal się utrzymuje , spryskaj go roztworem soli fizjologicznej (2 łyżeczki soli na 1 szklankę wody) z butelki ze spryskiwaczem i osusz suchą szmatką. Powtórz te kroki 3-5 razy, aż plama zniknie.
  3. W przypadku zaschniętych plam zaleca się stosowanie nadtlenku wodoru. Sposób czyszczenia jest taki sam jak w przypadku wody. Wytrzyj i słuchaj, aż z tapicerki wypłynie krew.
  4. Możesz znaleźć w zaleceniach przeciwko plamom krwi, aby użyć amoniaku. Naprawdę może usunąć plamę, ale może bardzo uszkodzić tapicerkę meblową, dlatego nie polecamy tego produktu.

NR 3. USUWANIE ŚLADÓW MOCZU

Plama moczu ma cuchnący zapach, który jest bardzo trudny do usunięcia. Jeśli zostanie wchłonięty przez wypełniacz, zadanie staje się czasami bardziej skomplikowane. Szczególnie mocz zwierząt ma bardzo ostry zapach, którego trudno się pozbyć, ale można spróbować.

Jeśli plama jest świeża, zmyj ją suchą szmatką lub szmatką, a następnie wykonaj następujące czynności:

  1. Nanieś na plamę roztwór octu (stężenie 1:3). Pozostaw na kilka godzin.
  2. Posyp plamę sodą oczyszczoną, aby usunąć nadmiar wilgoci. Nie tylko wyschnie, ale także wchłonie zapach.
  3. Miejsce skażenia zalać nadtlenkiem wodoru, a następnie ponownie posypać sodą.
  4. Po całkowitym wyschnięciu należy usunąć sodę i odkurzyć.

Jeśli plama moczu zwierzęcia wyschła , czyszczenie jej w domu nie zadziała. W takim przypadku skontaktuj się ze specjalistą.

NR 4. POZBĄDŹ SIĘ PLAM Z TUSZU, FLAMASTRÓW, SZMINKI, LAKIERU DO PAZNOKCI

Tego rodzaju plamy można łatwo usunąć alkoholem lub acetonem. Koniecznie przetestuj te narzędzia! W celu usunięcia zabrudzeń konieczne jest osuszenie plamy ściereczką nasączoną roztworem. Należy pamiętać, że plama nie narasta, w żadnym wypadku nie powinna być tolerowana. Pamiętaj, że ściereczkę lub gąbkę należy wymieniać tak często, jak to możliwe!

NR 5. USUWANIE LEPKIEJ GUMY DO ŻUCIA

Jeśli guma do żucia przykleja się do mebli tapicerowanych, można ją łatwo zeskrobać nożem, jeśli została wstępnie zamrożona. Aby to zrobić, połóż na nim lód zawinięty w plastikową torbę. Jeśli po tej operacji jest ślad, przetrzyj go acetonem.

NUMER 6. USUWAMY ŚLADY SOKU I OWOCÓW

Zasada usuwania plam z owoców jest taka sama jak plam z atramentu. Usuwa się je przez osuszenie wacikiem lub szmatką nasączoną alkoholem. Podobnie jak w przypadku atramentu, nie pocieraj plamy, aby ją powiększyć.

NR 7. PLAMY CZEKOLADOWE

Należy pozwolić na uformowanie się filmu, aby plama nie rozlała się po skórze, a następnie ostrożnie zdjąć wierzchnią warstwę i zmyć plamę wodą z mydłem.

NR 8. USUWANIE WOSKU I JEGO ŚLADÓW

Aby łatwo usunąć wosk, pozostaw go do wyschnięcia i delikatnie zeskrob. Aby usunąć ślad wosku, przykryj go ściereczką lub kilkoma ręcznikami papierowymi, wyprasuj.

 

SPRZĄTANIE TŁUSTYCH MIEJSC

Podczas pracy mebli pochłania sebum, ślinę zwierząt domowych i inne drobne zanieczyszczenia oraz powstają tłuste plamy. Gruba sól pomoże poradzić sobie z małą tłustą plamką. Posyp nim wybrany obszar i poczekaj, aż wchłonie plamę. Jeśli te zanieczyszczenia są dość rozległe, to istnieje kilka sposobów na różne rodzaje skór:

  1. Przetrzyj skórzane meble gliceryną . Jeśli tapicerka jest biała, pomoże Ci kreda rozcieńczona w wodzie . Takie rozwiązanie pomoże uporać się z niektórymi innymi zanieczyszczeniami.
  2. Do tapicerki z tkaniny można zastosować:
  • amoniak na pół z wodą;
  • potraktuj powierzchnię zwykłą pianką do prania ;
  • Miejsca szczególnie zabrudzone można czyścić specjalnie przygotowanym roztworem: wodą, sodą i mydłem do prania. Taki roztwór nakłada się na powierzchnię i zmywa wodą.

Należy pamiętać, że takie plamy usuwa się ze zwykłej tkaniny obiciowej za pomocą wacików lub szmat. Jeśli powierzchnia jest delikatna, warto zastosować gąbki z pianki gumowej lub pędzle z miękkim włosiem.

3. OSTRZEGAMY BIAŁAWE PLAMY NA MEBLACH TAPICEROWANYCH

Takie bezstronne plamy powstają w wyniku niewłaściwej pielęgnacji mebli. Aby ich uniknąć, powinieneś raczej postępować zgodnie z zaleceniami podczas czyszczenia:

  • nie używaj zbyt dużo wody;
  • wybierz odpowiednie detergenty;
  • dokładnie umyj mydło;
  • Natychmiast zetrzyj piankę i wilgoć suchą szmatką.

ODŚWIEŻENIE KOLORU TAPICERKI

Jeśli mebel nie był przez dłuższy czas czyszczony, na jego powierzchni powstaną plamy i ślady zużycia. Konwencjonalna obróbka przeciwpyłowa nie pozwoli pozbyć się takich zanieczyszczeń, ale istnieje kilka sposobów na ich wyeliminowanie:

  1. Roztwór mydła (łagodne mydło rozpuścić w ciepłej wodzie).
  2. Roztwór szamponu (szampon rozcieńczony w ciepłej wodzie).
  3. Roztwór octu (1 łyżka octu na 1 litr wody).

W celu odświeżenia koloru i nadania włosiu niewielkiej objętości, po oczyszczeniu należy przejść po całej powierzchni mebla szczotką o średniej twardości.

UŻYWAMY ODKURZACZA PAROWEGO

Obecnie postęp posunął się naprzód, a takie urządzenia jak myjka parowa i parowiec stały się dostępne do szerokiego użytku. Urządzenia te są dobre, ponieważ para wnika głęboko w wypełniacz i może go oczyścić od środka, poza tym zabija różne bakterie, mikroorganizmy i szkodliwe owady. Podczas czyszczenia parą skóra jest odnawiana, wraca do niej świeżość i elastyczność.

Aby wyczyścić parowcem lub myjką parową, należy najpierw odkurzyć meble, aby usunąć okruchy i drobne zanieczyszczenia, a następnie wyczyścić całą powierzchnię parowcem. Aby nie uszkodzić skóry, nie zatrzymuj się długo na jednym fragmencie.

Po tej procedurze mebel pozostaje mokry. Aby pomóc mu wyschnąć, dobrze przewietrz pomieszczenie.

NR 16. POZBĄDŹ SIĘ NIEPRZYJEMNEGO ZAPACHU

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, istnieją specjalne spraye dezodoryzujące do mebli tapicerowanych, które impregnują skórę i długo utrzymują zapach, oraz szampony do tego samego celu. Ale jeśli nie masz specjalnej chemii, możesz użyć improwizowanych środków. Na przykład namocz szmatkę o wymaganym rozmiarze słabym roztworem octu (2 łyżki stołowe na 1 szklankę wody) i przykryj nią meble lub miejsce zanieczyszczenia. Konieczne jest, aby obudowa wchłonęła roztwór. Aby to zrobić, lekko dociśnij materiał do powierzchni. Po kilku minutach osusz obszar suchą szmatką lub serwetką i powtórz procedurę ponownie, aż smród zniknie. Po 1-2 dniach zapach octu zniknie. Ale jeśli chcesz go stłumić, dodaj do roztworu kilka kropel przyjemnie pachnącego płynu do płukania tkanin.

Jest inny sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu: całkowicie wypełnij całą sofę lub krzesło wodą sodową. Wchłania zapach. Odkurz powierzchnię tapicerki, aby usunąć sodę oczyszczoną.

Możesz spróbować zabić zapach moczu zwierząt roztworem kwasu cytrynowego, ale często poradzi sobie z tym tylko profesjonalna pralnia chemiczna.

ZASADY PIELĘGNACJI MEBLI TAPICEROWANYCH

Aby mebel służył Ci wiernie przez wiele lat, nawet kupując go, trzeba zwrócić uwagę na szereg niuansów:

  • jeśli masz małe dziecko lub planujesz mieć dzieci w najbliższej przyszłości, lepiej nie preferować mebli pluszowych lub aksamitnych;
  • jeśli w domu są zwierzęta domowe (koty lub psy), to meble skórzane nie są dla Ciebie. Lepiej preferować tkaniny gęstsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne (takie jak matowanie, żakard, szenil);
  • Praktyczne podejście jest również potrzebne przy wyborze koloru mebli.

Jeśli tak się zdarzy, że Twoje meble nie pasują do Twojego stylu życia, musisz poświęcić im trochę więcej uwagi, aby zachowały swój pierwotny wygląd i zastosować środki zapobiegawcze, które znacznie ułatwią Ci zadanie:

  1. Pokrowce mogą chronić meble przed kurzem , okruchami, drobnymi zanieczyszczeniami, drobnymi zabrudzeniami i ścieraniem . W przypadku sof i foteli mogą to być zwykłe narzuty na łóżko. Obecnie istnieje ogromna różnorodność pokrowców na każdy gust i do każdego wnętrza. Dużo łatwiej jest wyprać pokrowiec niż raz w tygodniu, aby przeprowadzić pełne czyszczenie mebli tapicerowanych. Ponadto wymiana pokrowca może odświeżyć pomieszczenie i nadać nowy nastrój.
  2. Jeśli nie chcesz chować mebli w pokrowcu, przeprowadź cotygodniowe czyszczenie profilaktyczne :
  • bić lub odkurzać kurz odkurzaczem bezworkowym
  • regularnie usuwaj sierść zwierząt;
  • Przetrzyj powierzchnię mebla lekko wilgotną ściereczką. Należy pamiętać, że szmatka musi być dobrze wykręcona.
  • Trochę inaczej wygląda pielęgnacja mebli ze skórzaną tapicerką i tkaniną. Rozważ ich cechy.

Dbanie o skórzane meble

Meble skórzane od zawsze były wyznacznikiem prezencji i stylu, a żeby z biegiem czasu nie traciły połysku, wymagają starannej pielęgnacji i pielęgnacji. Jeśli w Twoim domu pojawiły się skórzane meble, bądź przygotowany na to, że jest to materiał bardziej kapryśny i wymaga wprowadzenia pewnych zasad dotyczących jego konserwacji:

  1. Skóra nie toleruje jasnego światła. Bezpośrednie światło słoneczne i jasne światło są szkodliwe dla tego materiału. Dlatego kupując meble skórzane, należy wcześniej zastanowić się nad ich lokalizacją, aby światło słoneczne w pomieszczeniu było koniecznie rozproszone, lub umieścić meble w zacienionej strefie.
  2.  To samo dotyczy źródeł ciepła. Baterie , piece, kominki i inne urządzenia grzewcze i grzewcze powinny znajdować się jak najdalej od mebli.
  3. Trzymaj się optymalnej temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Meble skórzane są bardzo wrażliwe na ich zmianę. Jeśli pomieszczenie jest ciepłe i suche, materiał ten zaczyna oddawać wilgoć, co powoduje pęknięcia i kruszenie się farby.
  4. Pożądane jest, aby meble z jasnej skóry miały jak najmniejszy kontakt z kolorowymi kocami, zabawkami itp. Te rzeczy mogą zrzucić i pozostawić na powierzchni smugi, których nie można usunąć.
  5. Ponieważ skóra jest materiałem porowatym i ma wiele fałd, może gromadzić się na niej ogromna ilość kurzu, okruchów i drobnych drobinek, które mogą zarysować powierzchnię, a tym samym zepsuć jej wygląd. Dlatego mebel należy regularnie odkurzać i wycierać wilgotną ściereczką.
  6. Aby zapobiec przedostawaniu się kurzu do porów, powierzchnię mebla naciera się specjalną pastą, wazeliną lub jakimś olejem kosmetycznym. Stosując produkt kosmetyczny, upewnij się, że powierzchnia mebla nie jest tłusta, ale przetrzyj ją tak, aby miała przyjemny naturalny połysk. Dzięki temu meble zachowują połysk, są nawilżone i zabezpieczone przed drobnymi uszkodzeniami.

Dbanie o meble tapicerowane

Osobliwością mebli z tapicerką z tkaniny jest to, że nie toleruje dużej wilgotności. Nawet jeśli tapicerka jest wystarczająco gęsta, wilgoć może wnikać do wypełniacza, a niewystarczająco wysuszona może powodować nieprzyjemny zapach, pleśń, rozwój szkodliwych mikroorganizmów itp.

Wysokiej jakości czyszczenie na mokro jest możliwe tylko przy pomocy specjalnego sprzętu. Do samodzielnego wyczyszczenia mebli możesz użyć jedynie odkurzacza o dużej mocy i wilgotnej ściereczki lub gąbki.

Jeśli musisz usunąć plamę, pamiętaj, że detergent należy przetestować na niewidocznym miejscu, ponieważ różne rodzaje tapicerki mogą różnie na nie reagować. Niektóre po prostu tracą kolor lub ścierają się, podczas gdy w innych detergent może powodować korozję tkaniny, w wyniku czego pojawi się udręka. Dlatego podejdź do wyboru detergentów bardzo ostrożnie i koniecznie przetestuj je na niewidocznym fragmencie tapicerki.

Bardzo często opiekuńcze gospodynie domowe starają się jak najszybciej usunąć plamę i w pośpiechu używają wszelkich detergentów, które są pod ręką. Pamiętaj, że wszelkie chemikalia domowe muszą być używane wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem. Ten sam płyn do mycia naczyń lub żel pod prysznic może zniszczyć tapicerkę mebli tapicerowanych.

Kupując meble tapicerowane, zapoznaj się z zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji tapicerki i regularnie utrzymuj ją w czystości. Przygotuj się na pojawienie się uporczywych zabrudzeń i usuń je na czas odpowiednią metodą. Wtedy Twoje ulubione meble tapicerowane na długo zachowają swój połysk i szyk.